Bademin Sağlığa Faydaları

Badem nedir?

Bir kuruyemiş çeşidi olan badem, badem ağacının meyveleri olan gözyaşı şeklinde yenilebilir tohumlardır. Kabuklu veya kabuksuz olarak satın alınabilir. Kabuklu bademlere, kahverengi dış kaplamayı soymak için sıcak su uygulanır ve yumuşak beyaz iç elde edilir.

Bademlerin besleyici faydaları

Badem çok yağlı bir gıdadır, ancak büyük oranda (iyi) HDL kolestrolü (kötü) LDL kolestrol seviyelerini koruyarak kalbi korumaya yardımcı olan tekli doymamış bir yağdır. Elyaf ve protein açısından mükemmel bir kaynaktır ve E vitamini, selenyum, çinko, kalsiyum, magnezyum ve B vitaminleri, özellikle folat ve biyotin (vitamin B7) içeren önemli besinleri içerirler.

Yetişkinler için günde ne kadar badem tüketmeli?

Aşağıda belirtilen araştırma çalışmalarına bakıldığında, yetişkinler için günde 20 gr-50 gr arasında bademin dengeli bir diyetin parçası olarak faydalı olabileceği gözlemlendi.

Badem, kalp rahatsızlığı riskini azaltabilir mi?

Bademler, doymamış yağ asitleri, fitosteroller, magnezyum, E vitamini, bakır ve manganez gibi kalbi korumaya yardımcı olabilecek besin maddeleri açısından zengindir. 2012 ve 2014 yıllarında yapılan iki araştırma, bademlerin özellikle kilolu bireylerde kalp rahatsızlığı riskini artırabileceğini ortaya koymuştur. Daha fazla araştırma, badem tüketiminin kalp rahatsızlığı riskini azaltmaya yardımcı olan LDL kolestrolü düşürmeye yardımcı olduğunu gösterdi.

Badem yiyorum diyabeti etkiliyor mu?

Hindistan’da tip 2 diyabetli hastalar üzerine yapılmış bir araştırma, bademlerin dengeli bir diyetin parçası olarak diyete dahil edilmesinin, hem glisemik hem de kardiyovasküler risk faktörlerinde çok fazla fayda sağladığını ortaya koydu. Çin’deki bir başka araştırmada da düzenli badem tüketiminin açlık insülin ve glikoz seviyelerini daha düşük çıkardığını gösterdi. Dolayısıyla, sağlıklı bir diyetin parçası olan bademi diyabetli hastaların kullanması faydalıdır. Bununla birlikte, diyetinizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce daima doktorunuza danışmalısınız.

Badem beyin için iyi mi?

Badem, beyin sağlığı için önemli olan, E vitamini, folat ve doymamış yağ asitleri gibi nöroprotektif faydaları ile bilinen l-karnitin gibi besin öğeleridir. Daha fazla araştırma gerektirmekle birlikte son zamanlarda hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar badem tüketiminin hafıza fonksiyonunu iyi bir şekilde artırabileceğini gösteriyor.

Bademler ömrü uzatabilir mi?

10 yıllık bir araştırma,  yarım avuç kuruyemiş tüketmenin (özellikle badem olması gerekmez) nörodejeneratif hastalık veya diyabet gibi koşullardan erken ölüm riskini azalttığını gösterdi.

Bademler bağırsak mikrobiyomunu geliştirebilir mi?

Bademleri tüketmenin bağırsaklar için de oldukça iyi olduğu anlaşıldı. 2016 yılındaki bir araştırma, yeterli miktarlarda badem veya badem yağı tüketmenin hem yetişkinlerde hem de çocuklarda diyet kalitesinin iyileştirilmesinin yanı sıra bağırsak mikrobiyomunun kompozisyonunu (muhtemelen yüksek lif içeriğinden) değiştirdiğini bulmuştur.

(Kaynak: https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/health-benefits-almonds)