Blog

Kuraklığa Dayanıklı Çim Üretimine Başlandı

KuraklıgaDayanikli

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Doç. Dr. Songül Sever Mutlu ve Prof. Dr. Nedim Mutlu tarafından, 10 yılı aşkın süredir yapılan Ar-Ge çalışmaları ile kuraklığa çok dayanıklı bermuda çim türü geliştirildi…

Tarım Teknolojilerinin Geleceği

akıllı tarım teknolojileri güneş paneli rüzgar paneli

Birleşmiş Milletlerin sunduğu raporlardaki projeksiyonların ortalama tahminine göre dünya nüfusu 2050’de 9 milyara ulaşacak. 2050 yılına kadar 9,2 milyar insanın beslenmesi için küresel gıda üretiminin yüzde 70 oranında artması gerekiyor.

Manisa Salihli İlçesi'ndeki Arsamız

WhatsApp Image 2018-01-17 at 15.48.30

Manisa il merkezine 72 km ve İzmir il merkezine yaklaşık 96 km uzaklıkta bulunan Manisa’nın Salihli İlçesi verimli toprakları ve elverişli iklimi ile ülkemizin tarıma en uygun bölgelerinden biridir. İlçe ekonomisi tarım ve tarıma dayalı ticaret ve sanayi ağırlıktadır.

Badem Üretimi Neden Önemli?

badem ağaç meyve treet tarım yatırımı

Badem Anadolu’nun en eski meyve türlerinden birisidir. Yetersiz üretimden dolayı badem meyvesi, iç piyasaya yetmemektedir. Türkiye Dünya’da ihracat yapan en büyük 4. Üreticidir ancak 1. Olan Amerika ile rakamlar kıyaslandığında ciddi farklar göze çarpmaktadır.

Tarımda IoT ve Büyük Veri: Geleceğin Sorunlarına Çözümler

Screen Shot 2018-01-16 at 17.10.21

Tarımda verimi artırmak için teknolojinin kullanılmasının tarihi bundan yüzlerce yıl öncesine kadar dayansa da günümüze en yakın ve belki de en büyük etkiyi yaratmış olan gelişmeler geçtiğimiz 70 yıllık dönemde gerçekleşti. 1940’lı yıllarda tarım makinelerinin yaygınlaşmasıyla başlayan ve daha fazla alanı daha az emekle…

Türkiye İçin 150 Milyar ABD Dolarlık Tarım Ekonomisi Hayal Değil!

Screen Shot 2018-01-16 at 17.05.34

Ülkemizin yaklaşık 20 milyon hektar tarım alanı var. Yani topraklarımızın yaklaşık %25’inde tarım yapabiliyoruz. Tarım alanlarımızın %60’ında tahıl yetişirken, %20’sinde meyve & sebze geri kalanında ise yem bitkileri ile yağlı tohumlar yetiştiriliyor. 20 milyon hektarlık bir alandan yaklaşık 60 milyar dolarlık bir değer üretiyoruz.

8 Soruda Bademin Sağlığa Faydalarını Sizler için Derledik

Screen Shot 2018-01-16 at 17.01.18

Bir kuruyemiş çeşidi olan badem, badem ağacının meyveleri olan gözyaşı şeklinde yenilebilir tohumlardır. Kabuklu veya kabuksuz olarak satın alınabilir. Kabuklu bademlere, kahverengi dış kaplamayı soymak için sıcak su uygulanır ve yumuşak beyaz iç elde edilir.